Orca Safari 2017.10


Październik to dopiero początek sezonu który trwa do lutego. Pogoda nas rozpieszczała było słonecznie. Każdego dnia towarzyszyły nam emocje w poszukiwaniu Orek ( to rodzina delfinowatych) które znajdowaliśmy.

 

Pływaliśmy z zawodowcami którzy od lat to robią ale nie tylko poszukują ich ale tez prowadza badania. Jedno co jest pewne to Orki przeniosły się z Lofotów wyżej i to zdecydowanie wyżej w zimniejsze rejony może to jest spowodowane ze klimat się ociepla? lub po prostu tam jest więcej pożywienia. Nie znaczy ze nie można ich spotkać na Lofotach.

 

Orki zamieszkują we wszystkich rejonach bardziej uwielbiają zimniejsze wody. Żyją w stadach w rodzinach nawet do 40 osobników, przewodzi im najstarsza Samica która może żyć nawet 100 lat Samce żyją krócej do 60 lat. Jeśli samica ginie stado rozpada się na mniejsze grupy prowadzone przez córki „Samicy” Samce odpływają. Każda grupa ma swój język porozumiewania się – dialekt. Wiec Orki z Norwegi ciężko miały by się dogadać z Orcami z Antarktydy. W prostej komunikacji na pewno tak ale już bardziej złożonej nie.

Orki są na szczycie łańcucha pokarmowego jedzą nawet rekiny czy wieloryby. Są bardzo inteligentne i ich ataki są tak skuteczne bo pracują zespołowo ich sygnały/sonary wysłane jednoczenie płynących orek w jednej linii są wyłapywane przez wszystkie orki z grupy i odbierane są tak dokładnym obrazem ze potrafią zlokalizować pożywienie bardzo dokładnie i wspólnie obrać najpogodniejszą strategie ataku. Ich współpraca czy życie rodzinne jest bardzo perfekcyjne i zaskakujące badaczy czyli nas ludzi.

 

My mieliśmy okazje nie tylko zobaczyć ich życie ale i poznać ich obyczaje które są wspaniałe nie wyobrażalne. Orki nie atakują ludzi jedyne przypadki zdarzały się ale w niewoli w delfinariach i dlatego prośba nie chodźcie tam ich oglądać bo dokładacie swoje zarobione pieniążki na takie niehumanitarne traktowanie Orek które uwielbiają OCEANY przestrzeń i swobodę a przede wszystkim życie rodzinę które jest ich priorytetem i miłością.

 

Wszystkie informacje które uzyskałem zachowałem i chętnie je będę wykorzystywał w moim życiu i chętnie się z nimi podzielą. 
<< WsteczLicznik: Liczniki na strone